In my beginning is my end.
Abyste se stali tím, čím nejste, musíte projít cestou, po niž nejdete.
A to co nevíte, je jedinou věcí, kterou víte.
A to co vlastníte, je tím co nemáte.
A místo, na kterém jste, leží tam, kde nejste.
- T. S Eliot.
-East Coker III.

Soumrak Království- recenze

16. října 2014 v 18:03 | Vanessa Say |  Recenze knih
SOUMRAK KRÁLOVSTVÍ
Autorka: Morgan Rhodesová
První vydaná kniha ze série.
Nakladatelství: Egmont, vydáno v roce 2012 v Anglie
Cílová skupina: Mládež
Hlavní postavy: Auranos- Emilie a Cleo Bellos, Theon Ranus a Aron Lagaris. Paelsie- Jonas a Thomas Agallon, Hugo Basilius. Limeros- Král Gius, Lucie Damora, Magnus Damora.
Stručný obsah: Kdysi dávno bylo velké království Mytika, která se po velké válce rozdělila na 3 různá království. Bohatý Auranos, stále chudší Paelsie a Limeros vyvražďovaný a utlačovaný králem, ale také byla předurčena kouzelnice, která bude vládnout všem živlům a zachrání všechna království. Jednoho dne se princezna Cleo nejmladší dcera auranaského krále vydává s Aronem Lagarisem do Paelsie pro nejlepší víno. Při obchodu je Aronem zabit Thomas a jeho bratr přísahá, že jeho smrt pomstí. Když princezna Cleo se vrátí domu zjistí, že to vyvolalo velké spory a král Gius s Hugem připravili tažení proti Auronosu. Proto král Cleo přiděli osobního strážce Theona, do kterého se Cleo zamiluje. Syn krále Gia Magnus miluje tajně svou sestrou Lucie, ale ona není jeho pravou sestrou, ale předurčená kouzelnice, která bude vládnout všem živlům. Knížce se objeví také strážci, ale v téhle díle nemají žádnou velkou úlohu. Sestra Cleo Emilií je smrtelně nemocná a proto se Cleo vydává znovu do Paelsie, aby našla vypovězenou strážkyně, která by jí mohla dát semínka vinné révy, která jsou obdařená kouzlem země. Na cestě se stane hodně věcí, ale se v pořádku vrací domů. To už ale Král Limerosu s Hugem jsou před branami s armádou v které je i Jonas Agallon.
Informace o hlavních postavách:
Cleo Bellos- světlovlása s modrýma očima. Je velice tvrdohlavá, ale má srdce. Své jméno dostalo od bohyně Cleionidy. Průběhu příběhu se stává mnohem lepším člověkem, než byla a přiroste vám k srdci možná i více než Lucie. Je důležitá postava, s kterou zažijete mnoha dobrodružství i v dalších pokračovaní knížky Soumrak království.
Lucie Damora- Černovláska s plnými rty. Zezačátku je moc laskavá a hodná k Magnusovi, ale poté co se vše zvrtne se s ní stává velice dětinská bytost a není už tolik laskavá.
Jonas Agallon- Myslím, že má tmavé vlasy. Jeho pomstychtivost je velice krotká, ale postupem času i si Cleo oblíbí a na konci knížky jí slibuje ochranu. Každá dívka má pro něj slabost a někdy vám přijde, že sama Cleo také.
Král Gius-. Prolévá mnoho krve a je chladný a vypočítavý.
Magnus Damora- Poté co ho Lucie odmítne, nasadí Magnus masku a je stejný jako otec.
Můj názor na příběh:
Velice se knížka podobá seriálu Hra o trůny, ale trochu s dětským nádechem. Kdo se bojí krve, tak ať to nečte. Není to pro slabé povahy, ale autorka dokázala krvelačné scény napsat dobře. Díle jsou podle království, takže se příběh nemá nejhlavnější postavu, ale několik důležitých, což jsou Lucie, Cleo a Jonas. Pro autorku jsou všichni velice pohlední, ale popisy osob má povede. Průběhem knížky se postavy měnili, ale stále měli svou zřetelnou povahu. Autorka se rozhodla nejspíše všechny zabít, protože už první knížce vám zbude málo postav, ale hlavní postavy zůstávají. Někdy je příběh moc předvídatelný, což kazí dojem. Když poprvé otevřete knížku určitě vám nadchne mapou a také seznam jmen. Nebýt toho, ztratila bych se v počtu jmen. Knížka má ale samozřejmě klady. Až knížku dočtete, bude chtít (aspoň někdo z vás) pokračování přesně jako já. Příběh je poutavý a nezastaví se na místě, to nemusíte mít strach.
Názor na obálku:
Nebýt té obálky nejspíš bych se jí ani nevšimla. Obálka jaksi kazí dojem. Nelíbí se mi, protože je tam skutečnost s grafikou a také by se knížce hodila jiná a výstižnější.
Shrnutí: Knížka ač je někdy předvídatelná, nebo až moc krvelačná není k zahození. Překvapila mě tím, že je mnohem lepší než jsem si myslela a můžu doporučit všem čtenářům, kteří mají čas a chtějí si přečíst dobře napsanou knížku.

19 bodů z 23

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Černobílá Kate Černobílá | Web | 19. října 2014 v 19:58 | Reagovat

Četla jsem první díl, ale nějak moc mě to nenadchlo. Je to krásná knížka a autorku nesmírně obdivuji, ale netrefilo se mi to vkusu- zdálo se mi to moc šedivě morbidní, od začátku do konce bez náznaků naděje a to mi vzalo chuť do dalších dílů...

2 Vanessa Vanessa | E-mail | Web | 21. října 2014 v 19:49 | Reagovat

[1]: Ach, ano. Taky mě první moc nenadchla, ale měla jsem půjčený i druhý díl, tak proč ne? A druhý díl je více chytlavější, jen mi někdy vadí ta brutalita.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama